Teknolojinin faydaları ve zararları nelerdir

Merhaba bu yazımızda teknolojiye dair bir kaç şeyden bahsedeceğim

Kısaca Faydaları: Aslında günümüz teknolojilerini kullanırsak çok rahat ve konforlu bir hayat standardı yakalayabilirz. Bunlar neler mi.?
Mesela cep bankacılık işlemleri hemen hemen hepimizin akıllı telefonu ve bir banka hesabı vardır. Biz istanbul’da Bulunan Fatih bilgisayar servisi olarak istanbul’da bir yerden bir yere gitmek sorununu çözmek adına saatlerce kuyrukta beklememeniz adına cep bankacılığını güvenmenizi tavsiye ederiz. Tabiki bunu herkes biliyordur mesela teknolojinin bir nimeti budur. Sonrasında bir pazar sabahı kalktığımızda ilk işimiz bakkala gidip çoğu insanın alışkanlığı olan gazete alması. Sabah sabah kim gidecek diye üşeneceğinize açın Laptop’unuzu bakın tüm gazete başlıkları ve içeriğine :- >
Okul yıllarındaki arkadaşlarınızı bulmak için yapacaklarımızdan bazıları tabiki facebook üzerinden arkadşlarımıza ulaşmak onlarla yazışmak bir aktivite ayarlamak.
Akıllı televizyonların gündem’de olduğu şu dönemde ise belli başlı televizyon markaları smart desteği vermeye başladı artık akıllı kumandanızdan bile Tv seyrederken internete girebiliyor müzik dinliyebiliyor,oyunlar istediğiniz videoları video siteleri üzerinden seyrediyorsunuz.

Tabiki yukarıda yazdıklarım aklıma ilk gelenler aslında teknolojinin faydalarını saymakla bitiremeyeceğimizi hepimiz biliyoruz: >

Kısaca Zararları:Çocuk yaşta gelişimin çok önemli olduğunu hepimiz biliriz.Daha çocuklarımız ufacıkken onlara ipad akıllı telefon gibi teknolojik aletlerin verimesi durumunda çocuklarımız bambaşka hayal dünyasına kapılıp olmadığı bir karakterin içine gidiyor ve bağımlı oluyor buda gelişiminin ve derslerinin zayıf olmasında en büyük etken. Aslında teknolojik ürünlerin neredeyse tamamı elektrik ile çalışıyor,Elektrikle çalışan her ürün etrafına elektromanyetik bir dalga oluşturuyor (bu dalganında bir adı var). İnsan vücüdununada kendine ait bir elektromanyetik dalgası vardır.Çünkü sinirler nöronlar aracılığıyla elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışır.Bu nedenle uzun süre kullandığımız elektrikli ev aletleri, bilgisayar,cep telefonları,televizyon v.b ürünler bizim yaşantımızı olumsuz yönde etkiler.Örneğin cep telefonu ile bize en az zarar verecek şekildeki konuşma süresi doktorlarca günlük azami 5dk olarak açıklanmıştır.Tabiki bu 5dk süresince telefonun yaydığı elektromanyetik dalga miktarı maksimum seviyesine çıkar ve insanın beyin ısısının artmasına neden olur. Beyindeki bu manyetik düzensizlik, uzun vadede beyin hücrelerinin ölmesine ve özellikle kulaktaki birtakım organların görevini yitirmesine yol açmaktadır. Bu da duyu kaybı ve denge bozuklukları gibi etkilere neden olabilmektedir. Aşırı sinirlenmeye neden olan bu manyetik dalgalar istanbul’da yaşam şartları’nıda ele aldığımızda içinden çıkılmaz bir hale gelmektedir. Benim tavsiyem mümkün oldukça etrafınızda elektronik dalga yayan cihazları bulundurmayın cep telefonu bilgisayar wi-fi yayını yapan güçlü ap. ve modemler.

Özetle yazımızı sonalandırmak gerekirse teknoloji’yi iyi kullanırsak çok faydalı ama yanlış ve bilinçsizce kullanırsak çok zararlı geri dönüşü olmayan karakter bozukluğuna ve sağlık sorunlarına yol açabiliyor.